Ako sa obliecť na svadbu podľa dress code
9 minúty čítania, Lucia Pampurikova 10. 05. 2017

Svadby a dress code. Môže sa stať, že vám príde pozvánka, kde je uvedený aj žiadaný dress code. Znamená to, aby ste sa dostavili v predpísanom odeve. Ako sa obliecť podľa "predpisov". Čo je príliš a čo si naopak bez problémov môžete dovoliť. Aj keď sa nad tým veľmi nezamýšľame, tak svadby sa rozdeľujú podľa ročného obdobia, podľa hodiny/času kedy sa konajú a aj podľa miesta kde sa to všetko odohráva. Ak chcete byť naozaj tip top ako z nejakého módneho časopisu a neurobiť zbytočne faux pas, tak si pozorne prečítajte nasledujúce rady.

Black tie

Patrí medzi najformálnejšie typy predpísaného dress code spolu s white tie (kde je potrebný frak).Nosí sa na spoločenské udalosti po 18:00 hodine, preto je dosť možné, že sa s touto formou dress code na svadbe nestretnete, ale keby náhodou áno, tak aspoň budete pripravení.  

Podstata je jednoduchá, je potrebné mať oblečený smoking. 

Smokingové sako jednoradové alebo dvojradové, špicatá klopa alebo šálový golier. Sako by malo byť čierne vlnené. Dvojradové sako ostáva vždy zapnuté, jednoradové môžete rozopnúť, ale je vhodné ak pod ním máte čiernu hodvábnu šerpu. Nezabudnite aj na vestu, ktorá by mala tvoriť súčasť obleku.

Nohavice musia byť čierne z  toho istého materiálu ako je sako. Mali by byť bez pútok na opasok, ukončené bez manžety a na bokoch by mali prechádzať lampasy (lesklý pásik) a najvhodnejšie by bolo, aby vám boli smokingové nohavice do pása. 

Košeľa musí byť biela. Môže byť s klasickým vystuženým golierom alebo stojačikom. Zapínanie by malo byť skryté alebo môžete použiť špeciálne ozdobné gombíky. Neodmysliteľnú súčasť tvoria samozrejme topánky a doplnky.

Topánky musia byť čierne kožené (z jedného druha kože, predelená špička je totižto menej vhodná) na šnurovanie, lesklé tzv. lakovky.

Čierny motýlik na manuálne zapínanie vyrobený zo saténu, hodvábu alebo zamatu. Finálny outfit dotvoríte kvalitnými a vkusnými elegantnými manžetovými gombíkmi a ak chcete vyčnievať z radu (v pozitívnom zmysle slova) nezabudnite na ozdobnú vreckovku do saka. Druhá varianta black tie je biela košeľa, biele sako, čierny motýlik, čierne smokingové nohavice. 

dress code black tiedress code black tie v bielom prevedení      

Poznáme aj menej striktnejšie black tie a to je creative black tie, kde nemusí byť len čierny smoking (napr. tmavomodrý) a napr. motýlik môže byť inej farby. Stále platí, nič vyzývavé.

 pánska biela košeľa s dlhým rukávom

Semi formal = vychádzkový oblek na dennú alebo večernú príležitosť

Typickou semi formal udalosťou je svadba. V súčasnosti je to populárna forma dress code na svadby. Je to uvoľnenejšie ako black tie. Je však potrebné, nezmýliť si to s oblečením na biznis schôdzky. Najpoužívanejšie farby obleku sú čierna, tmavomodrá, modrá, šedá až antracitová. Môže a nemusí byť oblečená aj vesta. Košeľa môže byť aj s jemnými decentnými vzormi napr. úzky prúžok. Farebne by mala byť biela,modrá, šedá a dokonca môže byť aj čierna.Topánky tzv. oxford sú najlepšou voľbou pri semi formal predpísanej forme oblečenia. Sú to kožené poltopánky s uzavretým šnurovaním, tiež ich spoznáte podľa dokonalého prešitia na špičke z jednej strany na druhú. Môžu byť vo farbách hnedej alebo čiernej.

Pri doplnkoch môžete byť kreatívni a originálni."Vyblázniť sa"  môžete na ponožkách, kravate alebo vreckovke do saka alebo ich nemusíte mať vôbec (okrem ponožiek, tie mať musíte vždy).

topánky oxford, outfit podľa semi formal dress code 

Kokteil dress code na svadby

Je to o niečo menej formálne, môžete viac popustiť uzdu vašej fantázie. Najlepšou voľbou je slim fit oblek, ktorý by vám mal padnúť ako uliaty. Určite nepotrebujete vestu.Klasické farby, ktoré sa používajú sú námornícka modrá alebo šedá, ale môžete zvoliť aj tmavozelenú, vínovú, karamelovú farbu, hnedú či výraznejšiu modrú.

Sako môže byť klasicky jednofarebné, ale môžete bez obáv siahnuť aj po odvážnejších kúskoch so vzormi. Ideálne vzorykockované, tenký pásik.Košeľa je aj v tomto prípade najvhodnejšia jednofarebná, najmä ak zvolíte vzorované sako.

Topánky sú znova najlepšie kožené, ale ak sa svadba koná počas teplých mesiacov a počas dňa ( do tej 18.00), tak môžete prísť aj v mokasínach (žiadne zdobenie a ani výrazné prešívanie).Pri doplnkoch nezabúdajte na kravatu. Môžete voliť decentne vzorované kravaty alebo aj rôzne farby, podstatné je, aby ste to neprehnali.

Najlepšie je pri kombinovaní rôznych kúskov, držať sa jednej farby a potom k tomu doladiť zvyšok, napr. modrá s červenou je svieža kombinácia, ktorou nič nepokazíte, tak isto aj svetlosivá s čiernou, bordová/vínová s čiernou.Zo zvyškom outfitu môžete doladiť manžetové gombíky, hodinky, ponožky, ktoré môžu byť aj vzorované, ale samozrejme by farebne mali ladiť s nohavicami. Nie je vhodné biele alebo čierne sako.

 pánsky pásikavý oblek

Smart casual na svadby

Je to najobľúbenejší a najpopulárnejší typ dress code. Ide o neformálny štýl, ALE treba myslieť aj na to, že je to stále spoločenský štýl. Aj v tomto prípade však môžete byť kreatívni. Môžete byť sami sebou a cítiť sa v spoločnosti dobre a uvoľnene. Môžete použiť športový strih saka, rôznych farieb, dokonca sako nemusí byť takej istej farby ako nohavice. Košeľa môže byť jednofarebná, ale aj károvaná, kockovaná, s výrazným pásikom. Golier nemusí byť vystužený. Aj pri topánkach môžete byť originálni, siahnuť môžete po vínovej, olivovo zelenej, tmavomodrej alebo aj horčicovej farbe. Samozrejme, aby ste ako celok ladili. Nejdete na cirkusové predstavenie. Taktiež sa určite vyhnite džínsom, teniskám, tričkám. 

biela pánska košeľabéžové pánske nohavice

Ak použijete traky, tak už sa tak striktne nedodržiava, aby boli skryté pod sakom, ktoré v tomto prípade bolo nutné mať vždy zapnuté. Dnes to už tak nie je, resp. pekne zladené traky tiež dokážu vkusne doplniť váš outfit svadobného hosťa.

pánske trakyelegantný pánsky outfit s použitím trakov

Pamätajte

Oblek, košeľa vždy čisté a vyžehlené a topánky vždy vyleštené, aby všetko na vás bolo dokonalé.

Ak však na pozvánke nie je určený dress code a vy doma nemáte oblek, tak máme pre vás náhradné riešenie, ktoré nájdete v našom nasledujúcom článku.