4 minúty čítania, admin hlavní 30. 03. 2020

Biznis oblečenie pre muža

Získali ste novú prácu, resp. ste sa ocitli na vyššom poste vo Vašej doterajšej práci alebo ste boli pozvaný na firemnú, spoločenskú akciu a začínate uvažovať, aký typ oblečenia resp. obleku si na jednu zo spomínaných príležitostí, zvoliť? V takom prípade Vám odporúčame prečítať si nasledujúci článok v ktorom sa Vám budeme snažiť priblížiť tie najbežnejšie a najčastejšie termíny obliekania sa, vo svete biznisu.

 Elegantné sako

V čom do zamestnania či na rokovanie

Na denné nosenie v zamestnaní, ktoré vyžaduje formálny a upravený spôsob obliekania, volíme takzvaný štýl s názvom Dress code business.

Dress code business je veľmi formálny štýl oblečenia, ktorý má určite pravidlá. Oblečenie zahŕňa klasický, nijakými elementmi a aplikáciami rušivý, oblek tmavosivej alebo tmavomodrej farby. Košeľa v obleku musí mať dlhé rukávy, nesie sa vo farbe bielej alebo len v jemných, pastelových farbách a musí byť jednofarebná. Kravata by mala siahať po pracku koženého opaska na nohaviciach. Topánky volíme jedine klasické kožené, najlepšie na šnurovanie a mali by byť vo farbe ladiacej s opaskom alebo univerzálnej čiernej farby. Ponožky k obleku volíme výlučne klasického, vyššieho strihu (nie podkolienky ani členkové) a volíme farbu totožnú s nohavicami a zároveň majú ladiť s topánkami.

Oblek je ideálne doplniť hodiacim sa módnym doplnkom, ktorý taktiež bude plniť svoj účel a myslíme tým náramkové hodinky. Hodinky však musia mať výlučne nerušivý, kožený náramok.

K formálnemu obleku, samozrejme, patrí aj formálny účes. Vlasy majú byť štandardne a vhodne upravené.

Dress code business oblečenie má svoj účel nie len z hľadiska, že na rokovania treba chodiť upravený a pôsobiť dôveryhodne, ale taktiež je jeho úlohou nepútať zámerne pozornosť a neodvracať ju tak od pracovných náležitostí.                                                

Mapa výrazov obliekania sa vo svete businessu

Rôzne spoločenské udalosti ako sú vernisáže, firemné stretnutia či oslavy si mnohokrát vyžadujú konkrétny typ oblečenia, ktorý býva či už uvedený priamo na pozvánke na udalosť, alebo Vám je oznámený osobne.

Black Tie

Hoci v priamom preklade výraz black tie znamená čierna kravata, paradoxom je, že tento variant obleku v sebe kravatu nezahŕňa, ba priam vyslovene prikazuje voľbu motýlika. Black Tie prikazuje tiež smoking a košeľu bielej farby.

Formal

Štýl Formal je v celku podobný tomu Black Tie s rozdielom, že muži môžu namiesto klasickej bielej košele zvoliť aj košeľu vo farbe čiernej a motýlika môžu z outfitu vynechať úplne.            

Business Formal

Pokiaľ si nájdete na pozvánke nápis Business formal, znamená to, že si máte obliecť oblek tmavej farby. Akcia s prikázaným oblečením Business Formal sa nesie v znamení naprostej formálnosti a preto ak na ňu idete so svojou partnerkou či s akokoľvek dámskou spoločnosťou, mala by sa bezpochyby vyhnúť vyzývavému outfitu.

Cocktail Attire

Tento výraz v oblasti business obliekania znamená, že muž by mal mať oblečený formálny oblek tmavej farby a svetlým farbám sa treba oblúkom vyhnúť.

Informal

Už samotný názov Informal nám napovie, že na túto spoločenskú udalosť či oslavu sa môžete obliecť trochu voľnejším štýlom a môžete pokojne siahnuť aj po obleku svetlej farby.  

Casual

Casual v preklade znamená ležérny a teda aj tento typ obliekania sa nesie v znamení ležérnosti a uvoľnenosti. Do spoločnosti, ktorej téma oblečenia je udaná práve Casual, si môžete obliecť elegantné, ležérne nohavice a k nim sako. Pre istotu, aby ste to nepoňali až príliš ležérne, ešte doplníme, že tenisky sú ako obuv zakázané.

Business Casual

Business Casual je najbežnejším formálnym oblečením a tento štýl je ideálny na každodenné nosenie do práce. Zahŕňa klasické, elegantné látkové nohavice a látkovú košeľu alebo polokošeľu.

Snáď Vám tieto informácie budú aspoň trochu nápomocné pri výbere formálneho oblečenia a vo svete business obliekania ste sa už mierne, vďaka nášmu článku, zorientovali.