Materiálové zloženie vám môže pomôcť

Mnoho ľudí sa stráni nakupovaniu cez internet práve z dôvodu, že si nemôžu tovar chytiť a zistiť tak jeho kvalitu alebo príjemnosť materiálu. Ak sa však aspoň kúsok budete orientovať v rôznych materiáloch, z ktorých sa oblečenie šije, nebudete mať najmenší problém vybrať si ten správny kúsok.

Na výrobu oblečenia sa používa veľké množstvo prírodných, ale aj umelých vlákien. V tomto článku si vysvetlíme z čoho pochádzajú jednotlivé materiály a taktiež aké majú vlastnosti.

Umelé (syntetické vlákna)

Umelé vlákna, voči ktorým majú ľudia často zlú mienku majú jednu výbornú vlastnosť a to možnosť prispôsobiť svoje vlastnosti požiadavkám ľudí. Keďže ide o umelú produkciu, vznikajú nové a nové druhy materiálov s rôznymi vlastnosťami – nekrčivosť, rýchle schnutie, nepremokavosť alebo termoregulácia.  Na druhej strane sa v tejto kategórii nachádzajú aj najlacnejšie umelé vlákna, ktoré nie sú príjemné ani pohodlné.  Umelé vlákna sa nezrazia, sú stále, nemenia svoje vlastnosti.  Elastické vlastnosti majú na starosti umelé vlákna elastán alebo lycra, preto čím väčší percentuálny podiel týchto vlákien v oblečení nájdete tým pružnejšie by malo byť.

Prvým synteticky vyrobeným vláknom bola viskóza, ktorá sa nazývala aj umelým hodvábom, aj keď jeho vlastnosti nemala ani z ďaleka, stala sa obľúbenou hlavne pri výrobe lacnejších odevov.

Prírodné vlákna

Prírodné vlákna sú pre ľudí ďaleko prirodzenejšie ako umelo vyrobené, no na druhej strane im niekedy chýbajú vlastnosti, ktoré sa v prírode nenachádzajú- nekrčivosť alebo rýchle schnutie. Medzi prírodné materiály patria všetky materiály rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, pričom najznámejšie sú bavlna a vlna. Vlna je prírodný materiál získaný zo srsti zvierat. Je veľmi hrejivý, preto sa z neho vyrábajú hlavne svetre. Na druhej strane po prepotení sa vyznačuje silnejším zápachom.  Najznámejšie sú tieto ovčie vlny:

  • Merino vlna- je veľmi jemná a teplá. Plemeno, z ktorého sa získava pochádza zo Španielska, no aktuálne sa chová najmä v Austrálii a na Novom Zélande.
  • Chevioet – má dlhé vlákna a miernym leskom, dnes a však už veľmi nevyužíva

Bavlna  je prírodný materiál získavaný z rastliny kríku bavlníku. Bavlna sa používa až v 40% textilnej výrobe.  Najväčším producentom bavlny je Čína, USA a Pakistan.  

Vďaka jednoduchému spracovaniu môžeme bavlnu považovať lza lacný a kvalitný materiál, ktorý má nasledujúce vlastni:

  • Veľmi odolná
  • Dobre farbiteľná
  • Dobrá absorpcia vlhkosti
  • Príjemná na dotyk

Prehľad najznámejších materiálov:

Prírodné materiály

Anglický názov

Slovenský názov

Z čoho je získaný materiál

Cotton

bavlna

Vlákno z bavlníka

Wool

Vlna

Ovčia srsť

Flax

Ľan

Vlákno z ľanu

Mohair

Mohér

Srsť kozy angorskej

Cashmere

Kašmír

Srsť Kozy kašmírskej

Angora

Angora

Srsť Králika angorského

Silk

Hodváb

Vlákno vylučované húsenicou priadky morušovej

Umelé vlákna

Anglický názov

Slovenský názov

Z čoho je získaný materiál

viscose

viskóza

celulózové vlákno

modal

modal

celulozové vlákno s vysokou pevnosťou

acrylic

akrylát

vlákno z polyakrylnitrilu

polyamide

polyamid

polyamid 66-polyamid

polyester

polyester

polyethylenglykoltereftalát

polyethylene

polyethylén

polyethylén

elastane

elastan

pružné vlákna z polyuretánu

nylon

nylon

polyamidové vlákno

lycra

lykra

pružné polyurethánové vlákno