Výber košele na svadbu

Blíži sa svadba Vás alebo niekoho Vášho blízkeho a neviete, čo si obliecť milí páni? Máme pre Vás zopár rád ako vybrať tú správnu košeľu a vyzerať elegantne a nič nepokaziť. Svadba je predsa veľká udalosť a patrí sa na ňu obliecť vkusne a hlavne inak ako v bežný deň.

V prvom rade treba podotknúť, že aj svadba nie je ako svadba. To znamená, že rozlišujeme, či ide o honosnú svadbu, alebo klasickú.

Ak ide teda o honosný typ svadby, pravidlom býva, že na pozvánke je uvedený a hlavne predpísaný typ oblečenia. Páni ak bolo na pozvánke „white tie" to znamená frak a k nemu biela košeľa s vyzdvihnutým limčekom (stojačikom), skrytým zapínaním s manžetovými gombíkmi a biely motýlik. Ak je uvedené „black tie,“ očakáva sa od vás, že budete v smokingu s bielou košeľou šitou špeciálne na čierny motýlik a s manžetovými gombíkmi. Nikdy nevolíme košeľu inej farby.

Pokiaľ idete na klasickú svadbu ako hosť, siahnite po bielej košeli,  alebo inej farbe, najlepšie však nejakej pastelovej. Neodporúča sa veľmi výrazná farba nakoľko ide o formálnu spoločenskú udalosť. Farbu košele prispôsobujeme aj k farbe obleku, prípadne k farbe šiat partnerky. Napríklad ak máme tmavomodrý oblek, nevolíme do neho zelenú košeľu. Snažíme sa farby zladiť.

Ak ste ženích, obliekate si oblek, najlepšie čierny, do neho bielu (ak má partnerka krémové šaty, tak si môžete dovoliť krémovej farby) elegantnú košeľu s naškrobeným limčekom. 

Nech si ale vyberiete akúkoľvek košeľu, treba zdôrazniť, že voliť treba klasickú, elegantnú, nie flanelovú, ani s gombíkmi na limčeku! Ku košeli patrí jednoznačne lesklá kravata, alebo motýlik. U ženícha výhradne iba biela kravata! Tak isto treba zdôrazniť, že na svadbu, či už ste ženích, hosť, či svedok, volíte iba košeľu s dlhým rukávom, aj keby bolo akokoľvek teplo. Nezabúdajte na dĺžku rukáva, ktorá by mala vyčnievať spod saka asi tak 1 cm.