2 minúty čítania, admin hlavní 31. 03. 2016

Výber košele na ples

Ples je jednou z udalostí, pri ktorých asi najviac dbáme o to, ako budeme vyzerať a čo budeme mať oblečené. Milí páni, určite radi uvítate preto zopár rád o tom, akú košeľu si vybrať na ples.

Pri výbere košele na ples prihliadame predovšetkým na to, na aký typ plesu ideme. Ak ideme na honosnejší typ plesu, tu je potrebné dodržať etiketu, čiže predpísaný typ odevu, ktorý je uvedený na pozvánke.

Riaďte sa pozvánkou

Ak máte na pozvánke uvedené „white tie“, to znamená, že si oblečiete frak a k nemu jednoznačne iba bielu slávnostnú košeľu. Košeľa je špeciálna slávnostná, pretože je so stojačikom, skrytým zapínaním a s manžetovými gombíkmi. Ku takejto košeli volíme výhradne biely motýlik. Ak je uvedené „black tie,“ oblečiete si smoking, čo je po fraku druhé najhonosnejšie oblečenie pre pána. Volíte tiež bielu košeľu elegantného strihu. Je šitá výhradne na čierny motýlik a má tiež manžetové gombíky.

Pokiaľ idete na obyčajný ples, volíte sako tmavej farby (svetlej sa vyhýbajte, pretože večer po 19.00 hod. sa nenosí už svetlý oblek) a do neho bielu košeľu, alebo  svetlejšieho odtieňa, pastelového. Košeľa by mala byť bez vzorov a výhradne elegantného strihu. Žiadny flanel, karo, ani nič podobné. Neodporúčame voliť čiernu košeľu, už len z hľadiska farebnej kombinácie (čierne sako, čierna košeľa k sebe veľmi nepasujú).

      

Všeobecne ale platí, že na ples vždy volíte iba košeľu elegantného strihu, jednofarebnú, bez výrazných farieb. Nezabúdajte ani na to, že rukávy musia byť vždy dlhé (košeľa s krátkym rukávom je prehrešok proti etikete) a mali by vyčnievať spod saka 1 až 2 centimetre. Taktiež aj to, že ku košeli k smokingu, či fraku patria manžetové gombíky zlatého alebo strieborného charakteru.