8 minút čítania, Lucia Pampurikova 28. 11. 2020

Mnohí muži si myslia, že žijeme v dobe, kde už gentlemani nie sú v móde a nahradili ich drsní chlapci. Opak je však pravdou. Rozumná žena dá určite prednosť gentlemanskému správaniu, pred hraním sa na najväčšieho frajera na svete. Je to fakt, ktorý by si mal každý správny muž zobrať k srdcu. Nechceme, aby ste sa zmenili a hrali na niečo čím nie ste, ale ak máte určité medzery v správaní, mohli by ste na jeho zlepšení trocha popracovať. Sami uvidíte, aké to robí divy.

Pravý gentleman perfektne ovláda nepísané gentlemanské pravidlá, ktoré nie len že vie odpredu aj odzadu, ale ich aj dodržiava a podriaďuje im svoj životný štýl a imidž.

pravý gentleman

Gentlemanské pravidlá:

Nikdy o sebe nerozpráva

 • Gentleman nikdy o sebe nerozpráva aký je on gentleman s veľkým "G". Je to muž činu a skutkov, nie zbytočných prázdnych slov.

Vždy upravený.

 • Oblečený viac formálne, vkusne, elegantne, ale aj podľa nových trendov. Je úplne jedno či ide do práce, na stretnutie s kamošmi či na večeru s rodinou. Džentlmen si potrpí na elegantnom oblečení, kde môže v plnej kráse ukázať svoj vycibrený vkus. Je vždy navoňaný a upravený.

pánsky zimný outfit

Gentleman dokazuje, že rytierstvo ešte nevymrelo

 • Rytierstvo v dnešnej dobe nevyzerá ako také, ktoré poznáte z rozprávok či filmov. Je pravdou, že šaty robia človeka a perfektne fungujú pri tvorení si prvého dojmu, ale sú to práve činy, ktoré ukážu aký ste vo vnútri človek, s akými hodnotami a s akou výchovou.  Pravý rytier v 21. storočí by mal mať cenné vlastnosti ako empatia a schopnosť odpúšťať, mal by tiež poznať dobré mravy. Pre neho je samozrejmosťou prepustiť miesto v autobuse starším ľuďom či oslovovať ženy "Slečna" alebo "Pani".

business man

Gentleman sa vždy ponúkne, že zaplatí.

 • Pracovné obedy, večere s priateľkou či drinky s kamošmi, pravý gentleman sa vždy ponúkne ako prvý, že zaplatí účet . 

večera s priateľmi

Gentleman pozná hranicu medzi zdravou sebadôverou a zbytočnou nepríjemnou aroganciou. Nie je hrubý, nerozpráva oplzlé vtipy a nerobí si fórky z druhých ľudí.

Gentleman má silný stisk ruky

 • Prejavom prirodzeného rešpektu a zdravej sebadôvery je aj pri podávaní rúk silný stisk ruky. Okrem toho pri rozhovore či pozdrave, vždy nadviaže očný kontakt. 

pracovný pohovor

Džentlmen nikdy nikoho nesúdi.

 • pravý muž sa v živote riadi heslom: knihu nikdy nesúď podľa obalu. Nikdy nesúdi druhých a ani nikoho nikdy neohovára. 

Džentlmen nie je klamár.  Je priamy, úprimný a čestný muž.

 • Žiadne dvojzmyselné vety, žiadne klamstvá, žiadne čítanie medzi riadkami. On povie to čo si naozaj myslí a ide rovno k veci. Je to človek, ktorý keď niečo sľúbi, tak to aj dodrží. Na neho sa vždy môžete spoľahnúť. 

pravý gentleman

Pravý džentlmen je mysľou otvorený človek. 

 • Džentlmen nie je to tvrdohlavý, zbytočne sa nepúšťa do žiadnej hádky, práve naopak, je to inteligentný muž, ktorý si najskôr vypočuje aj názor ostatných a je otvorený novým myšlienkam. Vie uznať chybu a prijímať konštruktívnu kritiku. Je pripravený učiť sa a ďalej osobne rozvíjať a neúspech víta ako cestu k rastu a sebauvedomovaniu.

Gentleman vie, čo je to ťažká poctivá práca. 

 • Je to ctižiadostivý inteligentný muž, ktorý veľmi dobre vie, že za úspechom stojí tvrdá driny, vie, že práca šľachtí človeka a tvrdo si ide za svojím cieľom.

business man

Gentleman zaobchádza s ľuďmi s úctou a rešpektom

 • Pravý džentlmen verí, že všetci sme si rovní, s rovnakými právami a povinnosťami. Nerobí medzi ľuďmi rozdiely. On keď môže, vždy pomôže každému aj keď veľmi dobre vie, že z danej pomoci nebude mať žiadny osoh. Veď slušný ušľachtilý muž pomôže s ťažkými taškami nie len starším ľuďom, ale komukoľvek kto sa práve "vláči" s niečím ťažkým.

Gentleman pozná etiketu.

 • Etiketa dobrého správania, etiketa stolovania či oslovovania. Všetky tieto písané, vopred určené zásady etikety každý gentleman veľmi dobre ovláda. Jeho slovník najčastejšie obsahuje slová ako "Prosím" , "Ďakujem", " "Z dovolením" a pravidlá pri stolovaní mu vôbec nie sú cudzie. Nikomu neskáče do rečí a s každým zaobchádza tak, ako by chcel aby aj tí druhí zaobchádzali s ním.

etiketa 

Gentleman a nedokonalosť. 

 • Každý pravý gentleman vie, že neexistuje dokonalosť, že pojem "Gentleman" nemá byť nedosiahnuteľným ideálom. On berie do úvahy základnú ľudskú prirodzenosť a tou je, že ľudská bytosť je nedokonalá,  že každý jeden deň robíme chyby či zlé rozhodnutia. Ale skutočný džentlmen preberá za všetky správne alebo nesprávne činy a rozhodnutia plnú zodpovednosť. Snaží sa každým jedným dňom zlepšovať a byť lepšou plnohodnotnejšou osobnosťou, ktorá môže určitým spôsobom obohatiť tento svet.

Správanie gentlemana na rande:

prvé rande

- Vždy odprevadiť dámu domov až k dverám.

- Vždy ponúknuť svoj kabát dáme - obetovanie svojho pohodlia je činom nepopierateľnej pozornosti a nezištnosti.

- V každom sprievode ženy, by mal džentlmen otvárať dáme dvere a prisúvať jej  stoličku. 

- Vyzvať ženu k tancu. Džentlmen by mal vedieť tancovať a nehovoríme o nejakých smiešnych bláznivých pohyboch. Tanec. Mal by ovládať tanečné kroky z rôznych tanečných štýloch.

-  Presnosť je výsada kráľov. Gentleman nikdy nemešká. Vždy chodí na čas a to nie len na rande, ale aj na pracovné či rodinné stretnutia. Skorým príchodom dáva najavo, že si ľudí váži a rešpektuje ich. V opačnom prípade môže meškanie pôsobiť bezohľadne.

- Maličkosť vždy poteší. Ak ide gentleman na rande alebo na rodinné stretnutie, vždy donesie "malú pozornosť" v podobe kvetov pre mamu či partnerku, bomboniéru či fľašu dobrého kvalitného vína. Nie je podstatné, aby boli darčeky drahé, ide tu o prejavené gesto, ktoré vždy poteší a vyčarí úsmev na tvári. 

kvety na prvé rande

Naša rada:

Ak je toho na vás veľa a necítite sa na to, aby ste sa stali pravým džentlmenom dnešného 21. storočia, nevadí. Pre každého muža to môže byť výzva a možno určité životné poslanie, avšak v spoločnosti akej žijeme, úplne postačí ak budete úctivý a nápomocný. Postačí ak v autobuse prenecháte miesto staršej osobe, ak susede pomôžete s nákupom a svoju ženu budete "uctievať" a vážiť si ju. Samozrejme nenávisť, pomstychtivosť a nevychovanosť nechajte pekne krásne pred prahom vášho domu, niekde pod kobercom.