Ako sa obliecť na pohovor?

Pracovný pohovor – bežná súčasť nášho života pri hľadaní práci. Výber oblečenia v ňom hrá samozrejme popri Vašom vzdelaní a pracovných skúsenostiach jednu z dôležitých úloh, dokonca veľakrát jednu z najdôležitejších. Nakoľko oblečenie a celkový výzor o Vás prezrádza množstvo informácií, aj Váš seriózny postoj voči pozícii o ktorú sa uchádzate.

Oblečenie vyberajte podľa toho, o akú pozíciu sa hlásite. Pre muža vo všeobecnosti platí, že na pohovor je vhodné obliecť si sako s košeľou, kravatu, prípadne oblek. Kravata síce nie je povinná, ale pôsobí profesionálne, hlavne, ak sa uchádzate o miesto managera, alebo nejaký podobný post. Tak isto košeľa, nemusí byť hneď tá najluxusnejšia (pokiaľ nejde o nejakú business pozíciu), stačí, keď bude slušivá, bez výstredných farieb a vzorov.

Na čo si dať pozor

  • Oblek – či už jednoradový alebo dvojradový, hlavne aby nebol nejakých výrazných farieb a správne Vám sedel. Nemal by byť slávnostný, postačí klasický, jednoduchý bez žiadnych extra vzorov.
  • Košeľa – ako už bolo napísané, nie je potreba luxusnej, postačí obyčajná, jednofarebná. Vyhýbajte sa košelám rôznych vzorov, krikľavých, či výrazných farieb, tie si nechajte na iné príležitosti. Vašou úlohou je zanechať slušivý dojem, preto voľte radšej pastelové farby.  
  • Kravata  - nie je nutnou súčasťou pri oblekoch, avšak pri vyšších pozíciách ju odporúčame ako vhodný a správny doplnok autfitu.  Taktiež výrazné farby, materiály či príliš nápadné vzory sa neodporúčajú, nakoľko môžu pôsobiť vyzývavo a neslušne.
  • Ponožky -  žiadne členkové, jednoznačne dlhé, aby pri sedení nebolo vidieť odhalené časti nôh, pôsobí to totiž nevkusne. Farba ponožiek má byť určite jednofarebná, najlepšie zhodná s farbou nohavíc, prípadne ladiaca s topánkami.
  • Topánky  - voľte  radšej  elegantné, najlepšie kožené, a hlavne aby boli čisté.  Dotvára to vizitku o Vás. Ak si zvolíte poltopánky či mokasíny, mali by byť bez výstredných výšiviek a ozdôb.

 

Jednoznačne si ale na pohovor neobliekajte krátke nohavice, ani trojštvrťové, ani keby bolo vonku v lete 30 stupňov! Taktiež v žiadnom prípade si neobúvajte sandále, šľapky ani tenisky. Nevhodné sú rifle, rôzne farebné tričká a ani pestrofarebné kravaty.

Aj keď idete na pohovor do firmy, kde sa máte uchádzať čo i len za inštalatéra, školníka, maliara,  ani vtedy si nesmiete dovoliť nič z prešľapov vyššie spomínaných. Ak už idete na pozíciu, pri ktorej sa nevyžaduje formálne oblečenie v práci, aj tak volíte sako so slušnou  košeľou (bez kravaty) k nim slušné nohavice, nie rifle! Nie nadarmo sa predsa hovorí, že šaty robia človeka a Vašou hlavnou úlohou na pohovore je predsa zanechať čo najlepší dojem.