14 minút čítania, Lucia Pampurikova 31. 03. 2020

Doplnky k pánskemu obleku

Budete sa ženiť alebo ste úspešný manažér v nadnárodnej spoločnosti?

Gentlemani, biznismeni, právnici, politici, zamestnanci v banke či vo vládnych úradoch, všetci títo páni majú pre oblek vo svojich šatníkoch posvätné miesto. Určite nemajú len jeden jediný oblek na všetky formálne udalosti či pracovné stretnutia. Práve naopak, muži, ktorých zamestnanie si to vyžaduje, pretože vo firemných pravidlách platí predpísaný dress code, majú v skrini rôzne farebné variácie oblekov, rôznych materiálov. 

Ako doladiť celý biznis outfit? Čo vyzdvihne váš elegantný formálny look?

Doplnky. Správne doplnky k obleku môžu pridať celému outfitu osobnosť, prelomiť jednotvárnosť vášho každodenného kancelárskeho looku a pozdvihnúť váš štýl na úplne novú úroveň. 

Dovoľte, aby sme vás inšpirovali modernými doplnkami, ktoré obohatia celý elegantný outfit v kvalitnom pánskom obleku. 

Základ k obleku je správna kravata

Základný doplnok, ktorý ide ruka v ruke s oblekom je jednoznačne kravata. Módny priemysel ponúka nespočetné množstvo rôznorodých vzorov a farebných variácií. Ak preferujete klasické, biele košele, tak sa farebných a vzorovaných kravát nemusíte báť.  

pánsky oblek

Pánske kravaty môžeme rozdeliť : 

kravaty pre formálny vzhľad : formálny vzhľad väčšinou potrebujete do práce, na pracovný pohovor alebo aj na určité spoločenské udalosti, kde môžete zvoliť užšie trendy tzv. "slimkové" kravaty alebo starú dobrú klasiku.

kravaty pre neformálny vzhľad : sú to nápadité, originálne vzorované kravaty rôznych, niekedy až extravagantných farebných kombinácií. 

pánske kravaty

Francúzka kravata je kapitola sama o sebe. Práve po francúzskej kravate siaha množstvo ženíchov. Ona je nositeľkou výnimočnosti a elegancie, ktorú si udalosť ako svadba určite zaslúži. Pre dosiahnutie úplnej dokonalosti nezabudnite ku kravate zvoliť a zladiť aj vreckovku do saka. Každá jedna výnimočná udalosť si vyžaduje z vášho šatníka len a len to najlepšie, jedinečné, luxusné a zároveň aj originálne. 

Mužom, ktorí sa stále učia a nejde im to veľmi s viazaním kravaty, ponúkame video návod, ktorý vám na 100 percent celú prácu uľahčí a pomôže vám. Video si môžete pozrieť na Ako môžete uviazať uzol Windsor (3 spôsoby).

Nadčasové manžetové gombíky

manžetové gombíky

Lesk, originalita a luxus. Jedinečný oblekový doplnok pre sebavedomého sofistikovaného muža, ktorý sa chopí každej príležitosti, čo sa mu naskytne. Manžetové gombíky sú ďalší podstatný a výrazný oblekový doplnok z nejednej pánskej kolekcie zarytých elegánov či cieľavedomých biznismenov.  

manžetové gombíky

V prípade, ak sa chystáte na formálnu večeru, formálnu spoločenskú udalosť alebo máte dôležité pracovné stretnutie, môžete zvoliť ako doplnok manžetové gombíky, ktoré si vyžadujú osobitú košeľu, ktorá je priamo určená na ich nosenie. Manžetové gombíky sa vyrábajú v rôznych tvaroch a prevedeniach od striebornej, čiernej až po luxusnú zlatú farbu. S hologramami, s obrázkami, s gravírovaním. Výraznejšie a luxusnejšie manžetové gombíky majú drahé kamene, zirkóny alebo swarovského kryštály. Manžetové gombíky majú osobitý význam, sú určené na špeciálne príležitosti, a preto by ste ich nemali nosiť na každodenný pracovný zhon do práce.

Elegantná spona na kravatu

Nenápadný jednoduchý oblekový doplnok je určite spona na kravatu. Nenápadná je predovšetkým svojou veľkosťou, ale môžeme vám zaručiť, že vďaka svojmu striebornému či zlatému odlesku neostane nepovšimnutá. Na výber je niekoľko variácií pre každý formálny štýl, rôzne veľkosti, farby a vzory. Kto nosí k obleku aj sponu na kravatu je určite precízny sebavedomý elegán, ktorý si svoj oblekový outfit vyšperkuje do posledného aj maličkého detailu. 

Ak nosíte sponu na kravatu nezabúdajte na dodržiavanie nasledovných pravidiel:

  • Nenoste sponu na kravatu, ak máte oblečenú vestu alebo sveter, pretože v tom prípade nie je vôbec potrebná.
  • Kravatová spona by nikdy nemala byť širšia ako vaša kravata.
  • Spony na kravaty by mali byť všeobecne umiestnené medzi tretím a štvrtým gombíkom košele.
  • Kravatová spona musí ladiť s manžetovými gombíkmi, predovšetkým materiálovo.

Nápaditá vreckovka do saka

Klasika pravých gentlemanov. Nenápadný, ale o to viac rafinovaný oblekový doplnok - módna vreckovka do náprsného vrecka saka. Sú módni návrhári, ktorí sú presvedčení o tom, že sako je bez vreckovky nahé a postačí aj tá najjednoduchšia biela vreckovka, ktorá obohatí a dokonale zharmonizuje celý elegantný formálny vzhľad. 

pánske doplnky

Vreckovky do saka sa vyrábajú z rôznych materiálov, najčastejšie sa stretnete s bavlnenou, polyesterovou alebo s luxusnejšou hodvábnou variantou. Módni návrhári každým rokom prichádzajú s novými vzormi a farebnými kombináciami. Pri kombinácií s kravatou platí pravidlo, aby vreckovka do saka ladila a tvorila celok s kravatou. Ak si zvolíte oblek s výraznými vzormi, vreckovka musí byť jednoduchá, jednofarebná, naopak ak zvolíte monotónny jednofarebný oblek, vreckovka v saku môže byť zdobená výraznými vzormi, či vkusnou potlačou. 

pánsky oblek

Páni v neposlednom rade rozlišujeme rozdiel medzi vreckovkou v náprsnom vrecku saka a textilnou vreckovkou na osobnú hygienu. Berte na vedomie, že nie je vreckovka ako vreckovka a tá v náprsnom vrecku vášho saka plní estetickú funkciu.

Návod na skladanie a nosenie vreckovky do saka môže pozorne sledovať z pohodlia vášho domova v nasledovnom videu - Ako si zložiť vreckovku do saka.

Kvalitné kožené topánky k obleku

Áno, aj topánky môžu byť dosť zásadným doplnkom v mužskom outfite. Spoločenské topánky k obleku zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri tvorení elegantného vkusného outfitu. 

pánske kožené topánky

K obleku volíme len kožené elegantné topánky. Odporúčame trocha zainvestovať do kvality, pretože kvalita pri topánkach hrá dôležitú úlohu, predsa len nekupujeme ich každý mesiac či rok, kvalitné kožené topánky, o ktoré sa priebežne vhodne staráme, nám vydržia viac než rok. Kožu stačí impregnovať alebo utierať vlhkou handričkou. Kožený materiál sa postupne rozťahuje a prispôsobuje vášmu chodidlu, takže kožené topánky sú pohodlné a ideálne na nosenie počas celého dlhého pracovného dňa.

Farebné kombinácie topánok k obleku:

Ku klasickému čiernemu obleku patria jednoznačne len čierne topánky. 

K trendy elegantnej tmavomodrej farbe obleku volíme vkusné moderné hnedé topánky( rôzne odtiene hnedej: tmavohnedé, hnedé až hnedo-bordové), ale môžete zvoliť aj elegantnú klasickú čiernu farbu topánok.

Módny modrý oblek si vyžaduje hnedé topánky(rôzne odtiene hnedej: tmavohnedé, hnedé až hnedo-bordové). Ak nemáte hnedé topánky, vôbec to nevadí, pretože môžete siahnuť aj po čiernych topánkach.

Tmavošedý (grafitový/antracitový) pánsky oblek dokonale doplníte elegantnými čiernymi alebo aj tmavohnedými topánkami.

Sivý (svetlo-šedý) oblek môžete skombinovať s čiernymi topánkami alebo aj s topánkami v hnedých odtieňoch (tmavohnedá, hnedá, kamelová, hnedo-bordová).

Svetlý (biely, béžový a všetky svetlé jemné jarné či letné farebné odtiene) pánsky oblek perfektne skompletizujete s bielymi, svetlo hnedými či modrými topánkami. V podstate platí pravidlo, že takýto letný pánsky oblek zladíte s akoukoľvek farbou topánok okrem pochmúrnej čiernej farby. 

elegantné pánske topánky

Trendy motýlik nie len pre ženícha

Black tie, white tie, svadba, plesy, bály, všetky významné formálne udalosti si žiadajú aj unikátny oblekový doplnok, ktorý vyzdvihne vašu osobnosť a perfektne zapadne do celého elegantného vkusného formálneho oblekového outfitu.

Motýlik sa v poslednej dobe teší veľkej obľube. Poznáme viazacie motýliky, ktoré je potrebné v určitých krokoch správne zaviazať. Nie je to najjednoduchšie, a preto sa tvorcovia motýlikov vynašli a stvorili už predviazané  motýliky, ktoré sa v súčasnosti predávajú najviac.

pánsky motýlik

Motýlik je úžasnou voľbou pre mužov, ktorí sa neboja vystúpiť z radu a v plnej krásne predviesť svoju kreativitu, pretože tento skvostný módny doplnok naplno oživí a vyzdvihne celý elegantný look. Elegáni si prídu na svoje pri výbere z nespočetného množstva textilných motýlikov, za to kreatívni džentlmeni určite zvolia originálne a veľmi vkusné drevené motýliky.

pánsky motýlik

Ako kombinovať a nosiť motýlik?

Platí nepísané pravidlo elegánov, že kde je vhodná kravata, tam môžete vyskúšať aj motýlika. Samozrejme, ak je na vašej pozvánke už predpísaný dress code ako napr. black tie alebo white tie, tam si k smokingu či fraku musíte vybrať motýlika.

Všeobecne platí, že motýlika môžete nosiť vždy ku košeli, ktorá má golier.

Motýlika vždy nosíme pod golierom, ktorý nám skryje zapínanie na motýliku.

Ak máte vo vašom elegantnom oblekovom outfite oblečenú aj vestu, tak v tom prípade je motýlik najideálnejší módny doplnok, ktorý môžete zvoliť. 

Kožený opasok do oblekových nohavíc

Prvá a opodstatnená otázka, ktorá sa naskytuje pri nosení opasku je: Nosiť alebo nenosiť opasok k obleku? Je to potrebné? Áno, ak vám padajú nohavice. Ak sú v páse trocha voľnejšie, než je to nutné, opasok musíte nosiť. Opasok je skôr funkčný doplnok, ktorý má zabezpečiť, aby nám počas tancovania alebo rokovania s klientmi, nohavice nepadali, v takomto prípade je najlepší kvalitný kožený opasok s nenápadnou decentnou prackou, môžete siahnuť aj po opasku s moderným praktickým automatickým zapínaním.

pánske kožené opasky

AK máte to šťastie a máte oblekové nohavice šité na mieru, opasok nepotrebujete. 

Keď si k obleku dávate aj opasok, nezabúdajte na to, že opasok musí farebne ladiť s topánkami. 

Mužský šperk - hodinky

Šperk pravých mužov. 

pánske hodinky

Hodinky na ruke v dnešnej smartphonovej dobe nepredstavujú len funkčný módny doplnok, naopak čoraz viac sa stávajú luxusnou výraznou dekoráciou vašej ruky, plnia si svoju významnú estetickú funkciu, ktorá povznesie celkový elegantný look na úplne iný level. Kvalitné hodinky sú vhodná investícia do budúcnosti. A povedzme si na rovinu, moderné vkusné hodinky s väčším ciferníkom a koženým remienkom perfektne doplnia každý a to nie len formálny elegantný štýl. Vyskúšajte pánske hodinky od spoločnosti Fossil, Daniel Wellington alebo luxusnú variantu od spoločnosti Zeppelin či Certina.

pánske hodinky

Traky k oblekovému outfitu

Moderný doplnok ideálny nie len k obleku na svadbu. Traky sú momentálne veľmi trendy elegantný doplnok k pánskemu obleku. Pri ich kúpe berte na vedomie, na akú príležitosť ich potrebujete. Pôjde o formálnu alebo neformálnu udalosť? 

Ak si traky k obleku kupujete pre formálne pracovné stretnutia či formálne spoločenské udalosti, voľte konzervatívnu Y-novú formu a hrubšie traky. Ak naopak pôjde čisto o zmodernizovanie oblekového outfitu, zvoľte X-ovú  formu a tenšie traky. 

pánske traky

Najdôležitejšie pravidlo pri nosení trakov k obleku: traky musia farebne ladiť s košeľou a motýlikom či kravatou. Obchody dnes ponúkajú mnoho farebných prevedení trakov, tak isto nezaháľajú a vymýšľajú aj vkusné vzory, ktoré by dodali ešte viac originality tomuto štýlovému oblekovému doplnku. 

Ak ešte premýšľate akými módnymi oblekovými doplnkami by ste si rozšírili vašu kolekciu doplnkov, neváhajte nakuknúť do našej ponuky na našej stránke BUĎCHLAP.sk.

U nás nájdete širokú škálu pánskych doplnkov ako atraktívne motýliky, vkusné pánske kravaty na každú príležitosť, exkluzívne manžetové gombíky, ale aj originálne pánske traky.